Liga lidských práv
košík

Anna Hofschneiderová

právnička, lektorka


KDO JSEM

Jsem idealistka, která miluje jaro a přitom se celoročně těší na Vánoce, nedá dopustit na svou rodnou Hanou a přitom nemůže žít bez hor, je rozvážná a přitom jde do některých věcí po hlavě a bezhlavě. Ráda koukám na staré filmy plné elegantního gentlemanství, fotím černobílé fotografie barevné přírody a čtu knihy o druhém a třetím odboji. O mou psychickou pohodu pečují i mí čtyřnozí přátelé – králíček Béďa a pejsek Faust.


VĚNUJI SE

Věnuji se především právům ohrožených dětí, ať už se jedná o děti mladší 15 let, které se ocitly v konfliktu se zákonem, děti, které se ocitají v ústavní péči ze sociálních důvodů, či děti s mentálním postižením. Zaměřuji se i na principy justice přátelské dětem, tedy justice, která zjišťuje a respektuje názor dítěte a snaží se soudní i správní řízení dítěti přizpůsobit tak, aby se jej mohlo samo skutečně účastnit.


VZDĚLÁNÍ A ZKUŠENOSTI

V roce 2012 jsem absolvovala Právnickou fakultu Masarykovy univerzity v Brně. Během studia jsem se kromě povinných předmětů zaměřovala především na trestní právo, a to vždy s důrazem na děti a mladistvé. Absolvovala stáž u trestního senátu Krajského soudu v Ostravě pobočka v Olomouci a poté jsem v pozici dobrovolníka poskytovala bezplatné právní poradenství v poradně Ekologického právního servisu. V současnosti se v Lize lidských práv věnuji tématu Férové dětství.


TÉMATA, KTERÉ PRO VÁS ŠKOLÍM

 1. Odpovědnost při poskytování sociálních služeb aneb "Kdo za to může"?
 2. Rozhoduji za sebe aneb problematika svéprávnosti v novém občanském zákoníku
 3. Úvod do role kurátora v řízení ve věcech dětí mladších patnácti let aneb „Když děti zlobí…“
 4. Práce s rizikem a odpovědností v sociálních službách i její právní aspekty
 5. "Stříbrná klec a zlatá svoboda" aneb jak vyvažovat ochranu klienta a jeho osobní svobodu
 6. Letní škola pro zodpovědné sociální pracovníky
 7. Právní rady pro Vás: Úvod do nejpalčivejších právních otázek v sociálních službách
 8. Jak na opatrovnickou radu - od základů
 9. Sexuální zneužívání uživatelů sociálních služeb – nejen právně

 

NAPSALA JSEM

 1. Právní a kriminologické aspekty ukládání a výkonu ochranné výchovy, diplomová práce, 2012


   

CO RÁDA POSLOUCHÁM / ČTU / SLEDUJI ...

Nejraději koukám na staré české filmy, ať už se jedná o naivní veselohry ze 30. let a z protektorátu, nebo naopak o filmy nové vlny ze 60. let. Hodně mě zajímají i dokumenty o moderní české historii, především z doby 2. světové války a z 50. let. Literaturu mám ráda válečnou, existenciální a postmoderní - v pubertě jsem milovala Remarqua, dnes k němu přidávám i Kunderu, Camuse či Sartra. Hudebně jsem spíše rockerka, ale moc ráda si poslechnu i klasickou hudbu, především Dvořáka. Mými nejoblíbenějšími melodiemi jsou písně z muzikálu Jesus Christ Superstar. 


MŮJ SEN JE VIDĚT / NAVŠTÍVIT / VYHRÁT ...

Mým snem je vidět a navštívit buď tučňáky císařské na jižním pólu anebo lachtany a leguány mořské na Galapágách. V obojí se ani neodvážím doufat. I když, člověk nikdy neví…J